Historia Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni
Fundacja Pomocy Chorym na Zanik Mięśni w Szczecinie została założona w maju 1993 roku z inicjatywy Beaty i Leszka Karlińskich rodziców Piotrka dotkniętego rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA).
Fundatorami założycielami są ludzie dobrej woli wywodzący się z różnych kręgów i środowisk. Środki na bieżącą działalność Fundacja pozyskuje z dotacji celowych oraz darowizn od osób fizycznych i prawnych.
Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.
Fundacja działa na rzecz osób z chorobami nerwowo-mięśniowymi.
Zajmujemy się:
- propagowaniem i organizacją różnych form rehabilitacji,
- pozyskiwaniem sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego,
- zbieraniem i rozpowszechnianiem wśród chorych informacji o postępach w poszukiwaniu metod leczenia chorób mięśni.
Bieżąca działalność Fundacji skierowana jest przede wszystkim do podopiecznych z województwa zachodniopomorskiego. Poza turnusami rehabilitacyjnymi korzystają oni z rehabilitacji leczniczej prowadzonej w domu chorego.
DZIAŁANIA FUNDACJI:
Fundacja oferuje podopiecznym również wsparcie w codziennym życiu poprzez możliwość korzystania z usług asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej.
Dwa razy w roku Fundacja przyznaje indywidualne dotacje na sprzęt rehabilitacyjny ipomocniczy oraz częściową likwidację barier. Dotacje indywidualne do rehabilitacji i leczenia przyznawane są w miarę potrzeb. O ten rodzaj wsparcia mogą występować jedynie podopieczni zamieszkali na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Pozyskujemy również używany sprzęt z zagranicy. Pragniemy stworzyć bank danych o potrzebach oraz o niepotrzebnym sprzęcie.
Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z użyczenia konta Fundacji na indywidualną zbiórkę środków finansowych na cele zgodne z celami statutowymi Fundacji.
O wszystkich wydarzeniach z życia Fundacji informujemy w biuletynie "Czas Mięśni" oraz w naszym serwisie internetowym.
Organizujemy międzynarodowe seminaria połączone ze specjalistycznymi konsultacjami lekarskimi dla samych chorych. Wydajemy broszury dotyczące opieki i rehabilitacji medycznej w schorzeniach nerwowo mięśniowych.
Fundacja podejmuje działania na rzecz całego środowiska ON /osób niepełnosprawnych/. Wyrazem tego może być realizacja pilotażowego Programu EWI (Elektryczny Wózek Inwalidzki) oraz realizacja na terenie Szczecina programu "Polska bez barier", "Edukacja Informatyczna" "Sztuka darem życia" oraz program "Winda do Pracy".